• 444 4 208
  • info@yatirimymm.com

Süresi Kendiliğinden Uzatılan Sözleşmelerde Damga Vergisi

  • Anasayfa
  • /
  • Sirküler
  • /
  • Süresi Kendiliğinden Uzatılan Sözleşmelerde Damga Vergisi

Süresi Kendiliğinden Uzatılan Sözleşmelerde Damga Vergisi

YATIRIM
Yeminli Mali Müşavirlik&Bağımsız Denetim
Sirküleri[1]-2019/08

 

Süresi kendiliğinden uzatılan ve ilgili Kanunda kavranan sözleşmelerde damga vergisi uygulaması hakkında bilgilendirme ihtiyacı duyulmuştur.

Damga Vergisi Kanununa göre; bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtlar damga vergisine tabidir.

Aynı Kanuna göre mukavelenamelerin (sözleşmelerin) müddetinin uzatılması halinde aynı miktar veya nispette damga vergisi alınır.

Söz konusu Kanunun belirtilen hükümlerinin uygulanmasına ilişkin olarak Gelir İdaresi ile Yargı “süresi kendiliğinden uzayan sözleşmelerde Damga Vergisi Uygulamasını” mukarrer hale gelmiş birbiriyle aynı doğrultuda irade beyanlarında bulunmuşlardır.

Buna göre, süresi kendiliğinden uzayan sözleşmelerinde;

a)      Şerh koymak veya yeni bir sözleşme veyahut bu mahiyette bir kağıt düzenlemek suretiyle

b)      Söz konusu sözleşmede herhangi bir değişiklik yapılmadan ve

c)      Ayrıca yeni tarihli bir sözleşme imzalanmadan

sözleşme süresinin kendiliğinden uzaması durumunda sözleşme süresinin bitimini izleyen yıllar için ayrıca damga vergisi aranılmaz.

İzleyen yıllar için ayrıca sözleşme düzenlenmesi halinde sözleşme maddeleri aynı olsa dahi damga vergisi hesaplanması ve ödenmesi gerekir.[1] Sirkülerimizle vermiş olduğumuz bilgiler belli bir konu(lar) veya haber(ler)in detaylı açıklaması olmayıp, genel çerçevede bilgi ve fikir vermek amaçlıdır. Bu sebeple; muhasebe, vergi, yatırım, danışmanlık alanlarında veya diğer türlü profesyonel bağlamda önerileri kapsamamaktadır. Daha detaylı ek bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda; konusuna hakim profesyonel bir danışmanlık olan YATIRIM Yeminli Mali Müşavirlik & Bağımsız Denetim ile irtibata geçiniz.

Yorumlar

Makaleler

Tüm Hakları Saklıdır. © 2020