• 444 4 208
  • info@yatirimymm.com

KAYINPEDERİNE EVİNİ BEDELSİZ KİRALAYANLAR GELİR VERGİSİ ÖDER Mİ

  • Anasayfa
  • /
  • Sirküler
  • /
  • KAYINPEDERİNE EVİNİ BEDELSİZ KİRALAYANLAR GELİR VERGİSİ ÖDER Mİ

KAYINPEDERİNE EVİNİ BEDELSİZ KİRALAYANLAR GELİR VERGİSİ ÖDER Mİ

YATIRIM
Yeminli Mali Müşavirlik&Bağımsız Denetim
Sirküleri[1]-2020/13

 

Mülkiyeti adına kayıtlı gayrimenkulü bedelsiz olarak kayınvalidesi veya kayınpederinin ikametine bırakılabilmekte ve herhangi bir ücret alınmayabilmektedir. Bu durumda GMSİ sebebiyle GV beyannamesi verilebilir mi?

Gelir Vergisi Kanunu’na göre aşağıda yazılı hallerde emsal kira bedeli esası uygulanmaz:

Binaların mal sahiplerinin usul, füru veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi (Usul, füru ve kardeşlerden herbirinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmiş ise bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz.)

USUL ve FÜRU HISIMLIĞI KAPSAMI

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 'Kan Hısımlığı' başlıklı 17'nci maddesinde; 'Kan hısımlığının derecesi, hısımları birbirine bağlayan doğum sayısıyla belli olur. Biri diğerinden gelen kişiler arasında üstsoy-altsoy hısımlığı; biri diğerinden gelmeyip de ortak bir kökten gelen kişiler arasında yansoy hısımlığı vardır.' hükmü yer almıştır.

Aynı Kanunun 'Kayın Hısımlığı' başlıklı 18'inci maddesine göre; 'Eşlerden biri ile diğer eşin kan hısımları, aynı tür ve dereceden kayın hısımları olur.

Buna göre usul (üstsoy); anne, baba, büyükanne, büyükbaba ve bunların anne ve babalarıdır. Füru (altsoy) ise; evlatlar, torunlar ve bunların çocuklarıdır.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 73.maddesinde yer alan hüküm, mal sahiplerinin usul, füru ve kardeşlerini kapsamakta olup, anılan hükmün diğer kan ve kayın hısımlarını (sıhri hısımları) da kapsadığı değerlendirilemez.

Bunların dışında kalan akrabalara (yeğen, dayı, amca, kayınpeder, kayınvalide, baldız vb.) ikamet amacıyla tahsis edilen gayrimenkullerde emsal kira bedelinin uygulanması ve GV beyannamesi ile beyan edilmesi gerekir.

BEYAN DURUMU

Buna göre; adına kayıtlı gayrimenkulü bedelsiz olarak ikametlerine bırakılan kayınvalide veya kayınpeder ile olan bağın 'Kayın Hısımlığı' olması başka bir ifadeyle “Kan Hısımlığı” olmaması sebebiyle emsal kira bedeli uygulanması ve yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerekir.


[1] Sirkülerimizle vermiş olduğumuz bilgiler belli bir konu(lar) veya haber(ler)in detaylı açıklaması olmayıp, genel çerçevede bilgi ve fikir vermek amaçlıdır. Bu sebeple; muhasebe, vergi, yatırım, danışmanlık alanlarında veya diğer türlü profesyonel bağlamda önerileri kapsamamaktadır. Daha detaylı ek bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda; konusuna hakim profesyonel bir danışmanlık olan YATIRIM Yeminli Mali Müşavirlik & Bağımsız Denetim ile irtibata geçiniz.

Yorumlar

Makaleler

Tüm Hakları Saklıdır. © 2020