• 444 4 208
 • info@yatirimymm.com

Bize Sorun

 • Yayınlanan vergi barışı kanununda Kasa fazlasının beyanında vergi alınıyor mu? (Hakan)

  Cevap :

  Kasa Mevcudu ve Ortaklardan Alacaklar İçin Düzeltme Beyanı Yapılabilir mi? Kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar ile bunlarla ilgili diğer işlemler hakkında aşağıdaki hükümler uygulanır: a) Bilanço esasına göre defter tutan kurumlar vergisi mükellefleri, 31/12/2017 tarihi itibarıyla düzenledikleri bilançolarında görülmekle birlikte işletmelerinde bulunmayan 1) Kasa mevcutları ve 2) İşletmenin esas faaliyet konusu dışındaki işlemleri dolayısıyla (ödünç verme ve benzer nedenlerle ortaya çıkan) ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarlar ile ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki net alacak tutarlar? ile bunlarla ilgili diğer hesaplarda yer alan işlemlerini bu Kanunun yayımı tarihini izleyen üçüncü ayın (Ağustos) sonuna kadar vergi dairelerine beyan etmek suretiyle kayıtlarını düzeltebilirler. Vergi Oranı Kaç Uygulanır? b) Yukarıda (a) maddesinde açıklanan esaslara göre beyan edilen tutarlar üzerinden %3 oranında hesaplanan vergi, beyanname verme süresi içinde ödenir.

 • Şirket kuruluşlarında sermayenin % 25 oranında bankaya yatirilmasi zorunluluğu devam ediyor mu? (Volkan)

  Cevap :

  6102 sayılı Turk Ticaret Kanunun 7099 sayılı Kanunun 26.maddesiyle 585.maddesinde yapılan degisiklikle 'nakden taahhut edilen paylarin itibari degerlerinin en az yüzde yirmibesinin tescilden önce ödenmesi sartı limited sirketler bakımından uygulanmayacagi hukme baglanmistir.

 • AVNİ ÇAĞILGAN BEY, SORDUĞUNUZ HUSUSLAR SİZE ZARAR VEREBİLECEĞİNDEN DOLAYI SORUNUZU YAYINLAYAMIYORUZ. 444 4 208 NO'LU TELAFONDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ. İSMİNİZİ SEKRETERLİĞİMİZE VERECEM. BÜRODA BULUNMAMAMIZ DURUMUNDA YMM'LERİMİZDEN BİRİNİN TELEFONUNU SİZE VERECEKLER. (AHMET GÜZEL)

  Cevap :

 • öncelikle başarılı çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim. kuzey ırak ve kıbrısa hizmet ihracı yapmaya başladım. ilk sorum: kuzey ıraktan ödemelerimi üçüncü şahıslardan gümrükte deklere edilerek yani nakit beyan formu düzenlenerek getirtiyorum kdv iade talebinde bulunabilmem için nakit beyan formunu bankaya ibraz edip getirdiğim dövizi bankaya yatırıp dab almam zorunlumu veyahut nakit beyan formunu kdv iade dosyasına bırakıp dosyayı vergi dairesine böyle teslim edebilir miyim? ikinci sorum: kıbrısa yapmış olduğum hizmet ihracatının faturasını türk lirası cinsinden kesiyorum ihracat bedeli türk lirası olarak banka hesabıma geliyor. kıbrıstan gelen türk lirası cinsinden ihracat bedelinin dekontunu kdv iade dosyasında vergi dairesine sunmam iade alacağıma engel mi yada başka bir işlem ve uygulama gerekiyor mu? cevabınızın mail adresime mail yoluyla atmanızı rica ederim. şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. (DENİZ FIRAT)

  Cevap :

 • iyi günler DAB ile ilgili çıkan yasadan yeni haberdar oldum.2018 kasım ayından beri yaptığım ihracatların karşılğı 180 günü geçmeme kaydı ile tahsil edildi fakat kanundan haberdar olmadığım için bankaya satışı yapılmadı.Bankada bugüne kadar beni uyarmadı. İhracat bedelleri geldiği gibi tekrar yurt içinde ki tedarikcilerime ürün karşılığı döviz olarak gönderilmiştir.Döviz olarak gönderildiği için banka bu havaleleri DAB ile beyannamelere saydıramayacağını söylüyor.Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler (Ahmet fırat)

  Cevap :

İletişim Bilgileri

 • 444 4 208
 • 0 (342) 220 50 16
 • info@yatirimymm.com
 • İncilipınar Mah. Gazimuhtar Paşa Blv. Nişantaşı Sk. Tekerekoğlu İş Mrk. Kat:4 No:94 Şehitkamil/GAZİANTEP
Tüm Hakları Saklıdır. © 2020